Dluhopisy státní


Bojíte se příliš riskovat, ale přesto chcete investovat do cenných papírů? V tom případě státní dluhopisy jsou pro vás to pravé! Státní dluhopisy představují stálý přivýdělek s minimálním rizikem!

 

Co je to státní dluhopis?


Státní dluhopis je dlužný cenný papír sloužící pro financování shodku státního rozpočtu. Jeho emitentem je stát – konkrétně v ČR se jedná o Ministerstvo financí. Vydání cenných papírů zajišťuje Česká národní banka ČNB, jejímž úkolem je dohled nad finančním trhem a vyplácením úroků ze státních dluhopisů.

 

Chci investovat

 

Cenný papír - státní dluhopis


Státní dluhopis může mít vyšší potenciál výnosu, čemuž odpovídá i poměrně vyšší rizikovost. Ovšem v porovnání s akciemi je jistou investicí. Státní dluhopis je charakteristický delším investičním horizontem, stejně jako v případě každého cenného papíru hrozí i riziko ztráty.

 

Rizikovost státního dluhopisu

Mezi nejméně rizikové dluhopisy se řadí dluhopisy státní, jehož garanci zajišťuje stát. Pro investory tak představuje bezpečný investiční nástroj s nižším výnosem, v případě rizikovějších státních dluhopisů lze však získat výnos vyšší.

 

Likvidita státních dluhopisů

Státní dluhopisy mají poměrně nízkou likviditu, což může některé investory lehce odradit. Nízká likvidita ovlivňuje cenu státních dluhopisů na trhu, která může způsobit poměrně velký rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Z toho důvodu je vhodné držet státní dluhopis až dokonce doby splatnosti.  

 

Druhy státních dluhopisů


Státní dluhopisy mají několik forem, jejichž hlavním rozdílem je délka splatnosti státního dluhopisu a s tím související výnosnost a rizikovost:

  • Krátkodobé státní dluhopisy
  • Střednědobé státní dluhopisy
  • Dlouhodobé státní dluhopisy

 

Krátkodobé státní dluhopisy

Krátkodobé státní dluhopisy neboli pokladniční poukázky mají splatnost do 1 roku. Jejich nákup je možný pouze pomocí agenta obchodujícího na aukci se státními pokladničními poukázkami, jejímž organizátorem je ČNB.  

 

Střednědobé státní dluhopisy a dlouhodobé státní dluhopisy

Státní dluhopisy mající dobu splatnosti delší jak 1 rok se nazývají střednědobé a dlouhodobé v závislosti na délce této doby. Je možné je nakoupit na burze, pomocí RM-systému, prostřednictvím banky a brokerů nebo odkupem od samotného vlastníka státního dluhopisu.

 

 

Chci investovat

 

Státní dluhopisy v ČR


Pro českou ekonomiku znamená prodej státních dluhopisů vysokou finanční vzpruhu. S narůstajícím státním dluhem jejich nabídka na trhu roste, avšak tím také vzniká podnět poměrně rizikové investice. Z toho důvodu se státní dluhopisy stávají více výnosné a pro investory více zajímavé.          

 

Chcete více informací o státních dluhopisech?

Pokud máte zájem o investici do státních dluhopisů nebo máte dotaz, napište nám, nebo si domluvte schůzku s naším specialistou.

 

Zaslat dotaz